היום נדבר על מסדר הסית' והכתבה של יום שבת בשעה 17:00:

מסדר הסית' הוא מסדר עתיק יומין כמו מסדר הג'דאיי והג'דיי.

הסית' הם רגישים לכוח אך לעומת הג'דיי הם מקדישים את כוחם לצד האפל של הכוח. מונעים על ידי רגשותיהם, במיוחד שנאה, כעס, ותאוות בצע.

הסית' היו אובססיביים להשיג כוח ללא קשר למחיר. המסדר הגיע לשיא הכוח תחת דארת׳ סידיוס, הסית' לורד האפל אשר השיג את מטרתו לכיבוש הגלקסיה לאחר תכנון מזימות שנים רבות! אולם בתוך הטרילוגיה המקורית, מותם של דארת' סידיוס ודארת׳ ויידר היו מסמנים את סיום פקודתם של הסית' בקאנון.

לפי אגדות מלחמת הכוכבים מסדר הסית' הוקם 6900 שנים לפני הקרב ביאבין, המסדר הוקם ע"י 11 מאסטרי ג'דיי בראשות המאסטר אג'ונטה פאל. ה-11 מאסטרים הוגלו ע"י מועצת הג'דיי לכוכב קוריבאן, הם הוגלו עקב סקרנותם בשימוש הצד האפל של הכוח. בקוריבאן – 11 המוגלים מוצאים את הגזע המקומי בכוכב הנקרא סית', הם כובשים את כוכבם ופאל מכריז על עצמו כשליט הכוכב והגזע במעמד אל ועל כן קרא לעצמו "אדון הסית'".

אף על פי שהסית' גורשו מקורוסאנט ב-5000 BBY, התרחשו מאות עימותים בין שני המסדרים שהגיעו לשיאם בקריסת הרפובליקה הישנה. בהסתערות על ידי התנגשות בלתי פוסקת והושמדה על ידי המלחמה האחרונה נגד הג'דיי, בקרב נכחדו הסית' סופית, למעט אחד מאנשי הסית' הלא הוא דארת' ביין ששרד את הרס המסדר הקדום והעביר את הידע שלו לחניך בודד לפני שמת בקוריבאן, שמכונה בקאנון מוראבנד. מכאן ואילך, הסית' תישלט על ידי כלל השניים: פילוסופיה חדשה המכתיבה כי רק שני סית' לורדים – אדון סית' וחניך סית' – יכלו להתקיים בכל זמן נתון. כתוצאה מכך, הסית' נשכחו לגמרי, בעוד שהג'דיי מיקדו את מאמציהם בשימור עידן השלום החדש תחת הרפובליקה הגלקטית.

הסית' נותרו מסתתרים במשך כ-אלף שנה עד עלייתם של דארת' סידיוס ודארת' מול בשנת 32 BBY. דארת׳ סידיוס, המאומן על ידי דארת׳ פלאגיוס, התחבא באופק כסנטור שיב פלפטין מכוכב נאבו. סידיוס תיכנן את המצור ואת פלישתו לעולמות ביתו על ידי פדרציית הסחר, ותחמן את הסנאט הגלקטי לבחירתו כקנצלר העליון.

כל תקופתו כקנצלר היו מקיפות את שנותיה האחרונות של הרפובליקה. במהלך העשור שלאחר מכן זרע סידיוס זרעי חוסר שביעות רצון בתוך האוכלוסייה הגלקטית בעזרת החניך החדש שלו, הרוזן דוקו ,מאסטר ג'דיי לשעבר שאימץ את שמו כ-דארת' טיראנוס.

משבר ההפרדה הגיע לשיאו בהקמת הקונפדרציה של מערכות כוכבים עצמאיות ויצירת צבא דרואידי הבדלנים, אשר בתורו אילץ את הסנאט לתמוך בהקמת צבא הגדול של הרפובליקה אשר הם משובטים הנוצרו בכוכב קאמינו על ידי הדי-אן-איי של צייד הראשים ג'נגו פט.

מלחמות המשובטים החלו בקרב הראשון בג'ינוסיס ב- 22 BBY, שלאחריו צבאות שלמים נפלו בקרב, המלחמה גרמה להרס לראשונה מאז הקמת הרפובליקה. בחודשים האחרונים של מלחמת המשובטים הקריב סידיוס את דארת' טיראנוס כחלק ממזימתו להפוך את אנאקין סקייווקר לחניכו, "הנבחר" של מסדר הג'דיי לכאורה אל הצד האפל.

פלפטין חשף את זהותו האמיתית בפני אנאקין סקייווקר בשביל לא לאבד את אשתו פדמה אמידלה סנאטורית נאבו ומלכה לשעבר, וטען כי הצד האפל הוא הדרך לאל-מוות.

לאחר שנודע מהדיווח של סקייווקר בפני מייס ווינדו כי הקנצלר הוא למעשה סית' לורד, ווינדו ניסה לעצור את פלפטין. אנאקין שנשאר שבור בין אמונתו בג'דיי לגורל שחזה עבור אשתו, בוחר בסופו של דבר בסית' בכך שבגד במייס ווינדו, ובכך איפשר לסידיוס להרוג את המאסטר הגדול של מסדר הג'דיי ונתן לו את כינויו דארת' ווידר.

לאחר מכן פקודה 66 יצאה , וסימנה את כל הג'דיי כאויבי הרפובליקה. תכנות חיילי המשובטים הפנו אותם נגד הג'דיי, שבגדו והוצאו להורג ברחבי הגלקסיה.

כאשר רוב הג'דיי נפלו כקורבן לטיהור, הודיע סידיוס על יצירת משטר חדש, שהפך את הרפובליקה לאימפריה הגלקטית הראשונה בשנת 19 BBY. עם דארת' ווידר לצדו, עלייתו לשלטון הקיסר הגלקטי של השלטון העצמי הושלמה, והסית' הוחזר לדומיננטיות לאחר מאות שנים של מזימה.

שליטתם של הסית' בגלקסיה נותר ללא עוררין יחסית במשך דור עד לידתו של הברית לשיקום הרפובליקה, אשר בתורו הובילה למלחמת האזרחים הגלקטית ב-0 BBY. לאחר שחש בהפרעה בכוח, גילה דארת' ויידר כי בנו, לוק סקייווקר, התאמן כדי להפוך לג'דיי. כשהוא מודע לפוטנציאל של לוק אשר ירש מאביו, הקיסר ראה את האפשרות להשמדתו שלו אך החליט להפנות את הצעיר לצד האפל כפי שעשה עם ויידר. במהלך קרב אנדור ב- 4 ABY הכריח הקיסר את האב ובנו לדו קרב. עם זאת, הוא בלבל את הקיסר בסירובו לתפוס את מקומו של דארת' ויידר כחניך הבא של סידיוס. בידיעה שאיבד את לוק כסית', המשיך הקיסר לענות את לוק בברקי כוח של הצד האפל. באותו הרגע, דארת' ויידר, ההמום מחמלתו של בנו אליו, בחר להציל את לוק על ידי הריגת המאסטר שלו וחוזר לצד המואר ובכך מגשים את נבואת "הנבחר" בכך שמביא איזון לגלקסיה.

מותו של דארת' ויידר, שנכנע לפציעותיו, סימן את סיום הסית', והביא איזון לכוח אבל לא לגמרי.

באגדות מלחמת הכוכבים מסדר הסית' המשיך להתקיים בעקבות קיומה של לומייה, חניכת סית' שויידר אימן בסתר וכאשר דארת' סידיוס גילה ויידר טען שהיא יד ימינו והיא רק מתנקשת (כמו אסאג' ונטרס שהייתה חניכת סית' של הרוזן דוקו), לומייה שהתאמנה על הכוכב זאיוסט בהוראת ויידר, מגלה שסידיוס וויידר נהרגו בקרב אנדור ושהיא לורד הסית' היחידה בגלקסיה.

לאחר שהיא מתעמתת עם לוק היא מחכה בסתר לזמן המושלם לתקוף את הרפובליקה החדשה העסוקה בהמשך המלחמה הגלקטית באימפריה הנשלטת בידי ת'רון ולאחר מכן במלחמת היוזאן וונג.

לאחר מלחמת היוזאן וונג היא מוצאת את ג'ייסן סולו, בנו של האן וליאה ותלמידו לשעבר של לוק. ג'ייסן בזמן מלחמת היוזאן וונג שימש כאביר ג'דיי ולקח תפקיד חשוב בניצחון אך במהלך המלחמה הוא נופל בשבי במשך שנה וגם מאבד את אחיו הקטן אנאקין סולו, במהלך השבי הוא כמעט עובר לצד האפל אך חוזר לצד המואר.

לומייה מראה חזיון לג'ייסון שבו אם ג'ייסון לא יעבור לצד האפל ויהיה החניך שלה, יתקיים אסון גדול בגלקסיה שבו גם לוק, דודו והמאסטר שלו יהרג. ג'ייסן עובר לצד האפל מאמץ לו את השם דארת' קיידיס ומוביל ביחד עם לומייה למלחמה האזרחים הגלקטית השנייה.

במהלך המלחמה לומייה נהרגת ע"י גרנד מאסטר לוק סקייווקר ודארת' קיידיס לוקח פיקוד. אחר כך במהלך המלחמה אשתו של לוק, מרה ג'ייד סקייווקר נהרגת ע"י האחיין שלה דארת' קיידיס, המלחמה נגמרת בכך שדארת' קיידיס נהרג ע"י אחותו התאומה ג'יינה סולו.

כ-130 שנים לאחר הקרב ביאבין אשארד הט, בן לאביר ג'דיי שהופך לטאסקן ריידר אך בנו הולך למסדר הג'דיי לומד תחת קי-אדי מונדי, במהלך היותו מאסטר במסדר הוא בורח בזמן פקודה 66 ומתחבא בטטואין, הוא הופך לצייד ראשים ומגלה איך אנאקין עבר לצד האפל. הוא מגיע לקוריבאן שם הוא לומד את הצד האפל ולאחר מכן הוא נופל בשבי בזמן מלחמת היוזאן וונג.

הט עובר לצד האפל ומשנה את שמו לדארת' קרייט. דארת' קרייט מבטל את חוק השניים של דארת' ביין ויוצר את הסית' האחיד- The One Sith באנגלית, כלומר כמה לורד סית' שיהיו אך הם כולם תחת אדון סית' אחד, "אדון הסית' העליון". הוא מביס את הפדרציה הגלקטית (המשך לרפובליקה החדשה) ומקים אימפריה סית' משלו. לבסוף דארת' קרייט נהרג בסוף ע"י קייד סקייווקר הצאצא של לוק, 138 שנים לאחר הקרב ביאבין ושנה לאחר מכן הסית' נכחדו סופית ע"י אניה סולו שהיא הורגת את הסית' האחרון דארת' רד.

עכשיו לגרסת הקאנון:

בעזרת הכוח ולימודיו של מאסטר פלגיוס לאחר מותו הפיזי של דארת' סידיוס רוחו עברה אל הכוכב אקסגול שם הייתה לסידיוס תוכנית ב' למקרה שויידר ינסה להרוג אותו.

באקסגול סידיוס עובר אל גוף משובט שלו אך הגוף שלו לא מספיק חזק, סידיוס שולח את תלמידו סנוק שיצר בעזרת הכוח לפני עלייתו כקיסר, הוא שולח את סנוק כדי למצוא לו חניך חדש, בן סולו, בנם של האן וליאה ותלמידו הראשון של לוק סקיווקר במקדש הג'דיי שבנה.

בעקבות מניפולציות של סנוק בראשו של בן, בן הורס מקדש הג'דיי של לוק והולך להצטרף אל ארגון אבירי הרן, קבוצה של רגישים לכוח בהנהגתו של רן, קיילו הורג בטעות פדוואן ששרד את ההרס מהאקדמיה של לוק כדי להוכיח את נאמנותו לצד האפל אך רן לא מאמין שהמוות נעשה בכוונה, לאחר ששני הפדוואנים האחרים ששרדו באים לנקום בבן, רן הורג את אחד מהם ולאחר מכן בן סולו עובר לצד האפל במלואה והורג את רן ואת הפדאוונית. בן הופך לראש אבירי הרן ומשנה את שמו לקיילו רן.

קיילו כחניכו של סנוק, עובד תחת סנוק במסדר אימפריאלי שסנוק ייסד יחד עם מנהיגים מהאימפריה הגלקטית שנקרא המסדר הראשון.

המשימה היחידה שסנוק רוצה מקיילו הוא שימצא את לוק סקייווקר הג'דיי האחרון כדי להכחיד את מסדר הג'דיי.

במהלך הקרב על בסיס הסטארקילר קיילו הורג את אביו האן סולו כדי להוכיח לסנוק שהוא נאמן לצד האפל בכך שהוא מקריב את מי שקרוב אליו.

לאחר משיכתו בעזרת הכוח לריי, נערה רגישה לכוח שלומדת תחת לוק ועוזרת להתנגדות נגד המסדר הראשון, בן הורג את סנוק במטרה שקיילו וריי ישלטו ביחד בגלקסיה ויהרסו את הג'דיי והסית'.

ריי מסרבת וקיילו נהפך למנהיג העליון של המסדר הראשון.

כשקיילו מגלה שפלפטין בחיים הוא מגיע אל הכוכב אקסגול בעזרת הולקרון סית' שנמצא בהריסות המבצר של סבו דארת' ויידר במוסטאפר. הוא מגיע לאקסגול כדי להרוג את פלפטין אך פלפטין מציע לקיילו בתמורה להריגה של ריי, לתת לו צי גלקטי שאיתו יוכל להרוס את כל הגלקסיה ופלפטין מגלה לו שריי היא הנכדה שלו.

שהרוח של האן סולו אומרת לבן שהיא סולחת לו על שהרגה אותה בן סולו חוזר לצד המואר ועוזר לריי לנצח את פלפטין.

ריי הורגת את פלפטין אך בעקבות כך היא נהרגת בהקרבה, בן בעזרת הכוח מרפא אותה ונותן לה את שארית הכוח שלו ומת.

ספרו לנו בתגובות מה אתם חושבים על הכתבה?

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: